Тема. Осип Турянський. «Поза
межами болю». Загальнолюдські мотиви й гуманістичні цінності. Біологічні
інстинкти й і духовна воля до життя. Ідея перемоги духа над матерією.
Мета:допомогти
учням збагнути глибину поставлених проблем, відчути гуманістичний пафос
твору,удосконалювати вміння здійснювати літературознавчий аналіз, проводити
дослідження на основі тексту; розвивати вміння пізнавати і розуміти справжню
цінність речей, явищ,почуттів; виховувати гуманізм, милосердя і всепрощення,
неприйняття будь –якого насильства.
Тип уроку: урок-дослідження,спроба
пошуку істини.
Треба прагнути бути людиною, незважаючи на всю
жорстокість навколишнього світу, і це можливо.
О.
Генрі
Між небом і землею життя людини найцінніше.
Протагор
Сила не завжди тільки у силі.
ХІД УРОКУ
І . ЕМОЦІЙНЕ НАЛАШТУВАННЯ НА УРОК.
Аутотренінг
Я учень.
Я творча особистість.
Я мірку, замислююсь.
Я хочу знати, відкривати.
Я можу творити.
ІІ.ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ.
1.Ознайомлення з темою та
визначення очікуваних результатів.
-Доброго дня! Я з хвилюванням чекала нинішньої зустрічі з вами . Бо сьогодні
ми будемо говорити про дивний і
таємничий світ людської душі. Спробуємо, якщо не збагнути сутність таких
недосяжних філософських понять, як життя і смерть, добро і зло, то хоч
доторкнутися до них, зрозуміти істинну цінність деяких речей, явищ, почуттів.
2. Постановка проблемних питань.
Ми маємо протягом уроку знайти відповідь на такі запитання:
1. Що керує людиною на війні:інстинкт самозбереження чи прагнення до
перемоги над собою?
2. Що чи хто підтримує у людині волю до життя?
3. Що є справжнім, надійним у житті, на які цінності треба орієнтуватися?
3. Робота з епіграфом.
_Пропоную вашій увазі можливі епіграфи до уроку. Виберіть один з них або
запишіть власний обґрунтуйте свій вибір.
ІІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ.
Сподіваюсь, що допоможе нам у пошуках істини саме зміст твору «Поза межами
болю» О. Турянського.
Отже,відновимо деякі знання.
«Вірю-не вірю» (Якщо не вірю , то чому?)
1. Осип Турянський народився в с. Оглядів на Львівщині.+
2. У 1914 році був мобілізований у сербську армію і незабаром потрапив у
австрійський полон. –(австрійська армія і сербський полон)
3.Із Сербії Осипа відправляють у табори до Італії, де 1917 рокуна писав
«Перднє слово» до поеми «Поза межами болю». –(пома 1917, а «Переднє
слово»-1920)
4. Автор назвав жанр твору як повість-поема, а більшість критиків- «поема у
прозі».+
5. Твір належить до реалістичної стильової манери.
–(експресіонізм+натуралізм)
6. «Поза межами болю» розкриває трагедію і жах Першої світової війни.-(події
сприймаються поза конкретним часом і простором,письменника цікавить не
конкретно історичне, а загальнолюдське)
7.Твір має нетрадиційну композицію. +
8. У поемі Осипа Турянського уособлює Добровський. - (Оглядівський)
9. Твір присвячено товаришам, що «впали жертвою злочину».- (дружині і сину)
ІV. ОСНОВНА ЧАСТИНА.
1. Дослідницька робота на
основі асоціативного ряду.
-Дібрати слова, з якими асоціюється словосполучення «загальнолюдські
мотиви».
(добро і зло, життя і смерть, любов і ненависть, злочин і кара, підлість і
великодушність, милосердя і жорстокість т. ін..)
Підкресліть ті, які звучать у творі «Поза межами болю» і зробіть висновок,
на яких мотивах автор акцентує увагу.
2. Дослідження людської душі ,
мотиву боротьби між духом і тілом з опорою на зміст твору.
Колективне заповнення таблиці за ходом дослідження.
Прізвище
|
Національність
|
Характеристика Добровським
|
Прояви гуманізму
|
Осуд війни
|
Оглядівський
|
українець
|
|||
Добровський
|
українець
|
|||
Пшилуський
|
угорець
|
|||
Сабо
|
серб
|
|||
Штранцінгер
|
австрієць
|
|||
Бояні
|
серб
|
|||
Ніколич
|
серб
|
-Пригадаймо, хто вони, ті люди,що «відійшли набік від «шляху смерті».
-Хто вони за національністю?
-Як їх характеризує Добровський?(с.256 №2)
-Перед нами люди різних національностей, різних темпераментів, поглядів. Що
їх об’єднує, чи лише спільне нещастя?(Воля до життя, дружба, братерство, осуд
війни)
-Серб Ніколич говорить: «Ось тут між нами заступлені народи, котрі себе
ненавидять і поборюють. А проте ми, їх сини, почуваємо себе тут, наче брати. Ми
тут уже здійснили ідеал братньої прихильності і любові.
-Яка авторська ідея висловлена устами цього персонажа?(Безглуздість війни.
Прості люди не відчувають ненависті, ворожості, причиною війни є амбіції, непорозуміння
верхівки)
Чи були у них шанси вижити? Доведіть, посилаючись на текст.
(Учні відшукують деталі у творі)
-Якими художніми засобами досягає експресії?(Оксюморон,епітет, метонімія)
-А чи є у творі місце гуманізму? Наведіть цитати, пригадайте епізоди на
підтвердження.
ü
Товариші
не кидають Штранцінгера, допомагають звернути зі «шляху смерті».
ü
Ніколич
не допустив «добровільної жертви товаришів», коли ті потерпали від холоду,
відвернув від канібалізму.
ü
Добровський
на дав спалити скрипку Штранцінгера.
ü
Оглядівський
розділив шматок цукру і порох, що знайшов у кармані , на 6 частин. Намагається
зігріти замерзлі руки Штранцінгера.
ü
Сабо
відвернув самогубство Бояні.
-Які з цих епізодів створені з особливою напругою?
-Це сцени напруженої внутрішньої боротьби. Боротьби між чим?(Життям і
смертю, духом і тілом)
-Що перемагає?
-Що є ворогом у цьому двобої?(Афективний страх, який паралізував волю і
свідомість) Хто є винуватцем усього цього?
-У яких ще рядках і чиїми устами звучить осуд війни, тих, хто її розв’язав?
-Який висновок можна зробити?
(Люди різних національностей однаково ненавидять війну, насилля, виявляють
співчуття, розуміння, підтримку. Отже, поема просякнута гуманістичним ,
життєствердним пафосом, який має загальнолюдський, всеохопний характер.
-З якими творами світової літератури співзвучний твір?
3. Дослідження рушійних сил.
Бесіда:
-Хто з героїв фізично найслабший?(Штранцінгер, Бояні)
-А найсильніший?(Добровський, Сабо)
-Хто помирає останнім?(Штранцінгер)
-Що допомагає так довго триматися цьому фізично виснаженому чоловікові, що
має ще й недугу-сліпоту?(Його сила- сонце,яке він бачить своїми сліпими очима,
і скрипка- голос його серця)
Монолог душі героя
-Останнім акордом, «піснею життя» стала гра Штранцінгера на скрипці. Яке
враження вона справила на товаришів? Чи можна говорити про надзвичайну силу
мистецтва? Покладіть на слова цю його останню мелодію. Створіть монолог його
душі.
-Що чи хто убив у Пшилуського волю до життя?(Зрада дружини,утратив ціль
життя)
- Що жахає у його смерті? Чому иак?(Так і не відпустив минуле, не пробачив)
-Чому зникає воля до життя у найсильнішого, Добровського? ( «Не чую вже
охоти ні сили до чого…Моя душа все плаче
за втраченою вірою в женщину і в людину»)
-До кого неоднозначне ставлення? Чому?Що ж живить Сабо,завдяки чому так
довго тримається, але все ж гине?(Інстинктивна воля до життя)
-Хто з героїв бачить у житті світлі моменти?
-Що підтримує Ніколича так довго?(Любов до життя, рідних)
-Чому виживає саме Оглядівський? Що є рушійною силою його волі до життя?(Його
веде надія-образи сина і дружини; прагнення їх захистити,віра в перемогу добра)
-У яких рядках висловлено головну думку?( «Коли у тьмі і в хаосі, в якому
ми мучимося, тліє іскра якої-небуть ідеї, то твоя огненна любов до життя й до
його вищих цінностей переможе смерть.»)
-Сформулюйте і запишіть основні проблеми, порушені у творі.
4. Мить просвітління й
одкровення, відкриття істини.
-Чи можна в якомусь моменті життя відкрити істину?(так. Межовий момент,
коли людина опиняється , як наші герої, «між небом і землею».
-Що вдалося зрозуміти героям в останні дні свого життя? Чи випадковим є те
, що відбувається це біля вогню?(Сабо: «Самотня людина ніколи не може бути
щаслива». «Ти(гроші),безцінний, нужденний шматок паперу.» Добровський: «Тяжко
конати серед грому гармат. серед голоду й холоду, а ще тяжче жити серед
нікчемності й хамства сучасних людей». Штранцінгер: «Є сонце в житті.»)
-А які істини відкрив для вас Турянський і його герої?
· Людина живе доки є надія.
· Сім'я – опора, джерело енергії,сили.
· У слабкому тілі може бути сильний дух.
· Треба вміти прщати.
· За будь-яких обставин людина має залишатись людиною.
· Гроші-папір, є речі набагато цінніші.
· Життя –найбільша цінність.
· Сила мистецтва-безмежна.
V. РЕФЛЕКСНО-
ОЦІНЮВАЛЬНИЙ ЕТАП.
Мікрофон:
Відповіді на проблемні пошукові
запитання .
VІ.Оцінювання.
Самооцінювання на картках
Прізвище та ім’я
|
Правиль-ність
|
Аргумен-тованість
|
Знання
змісту
|
Актив-ність
|
Загальна
оцінка
учня
|
Оцінка вчителя
|
VІІ. ДОМАШНЄ
ЗАВДАННЯ.
1. З’ясувати роль пейзажу у творі.
2.Завдання на вибір: №12 с.170 або
твір-роздум «Загальнолюдські мотиви і гуманістичні цінності в поемі у прозі
Осипа Турянського «Поза межами болю».
3.Улас Самчук « Марія».
Немає коментарів:
Дописати коментар