Автори: Каганюк Марія Анатоліївна,
Ковальська Наталія Василівна,
Льошенко Світлана
Андріївна,
УРОК №1
( Розповідь про життя письменника. «Вітька + Галя, або
Повість про перше кохання». Гумористична повість про життя і пригоди школярів
із села Великі Чаплі.)
Мета: повторити відомості про гумор, ознайомити учнів із біографією В. Чемериса, розкрити
багатство творчої палітри автора, викликати інтерес до змісту твору «Вітька +
Галя, або Повість про перше кохання», розвивати читацькі навички школярів, їх
мислення, увагу, спостережливість, уміння робити коментар прочитаного або
почутого, виховувати життєлюбство,
оптимізм у будь-яких ситуаціях.
Тип
уроку: урок
вивчення нового матеріалу.
Обладнання: портрет В. Чемериса, міні-виставка його творів, відео
фрагмент «Книжкова вітрина», фотомонтаж, підручник.
Випереджувальні завдання: підготувати повідомлення про В.
Чемериса, дібрати ілюстрації та фотографії, повторити вивчене про гумор.
ХІД УРОКУ
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ.
ІІ.
ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ЕМОЦІЙНОЇ
ГОТОВНОСТІ ДО УРОКУ.
Учитель:
-Діти, які найкращі ліки для
зміцнення організму не можна придбати в жодній аптеці світу?
-Так, справді, це – сміх. Його
ми не купимо ні в краплях, ні в пігулках. Але саме Добродій Сміх викликає появу позитивних думок і гарний настрій, чим зміцнює імунну систему.
Коли усміхнутися перехожому –
він усміхнеться у відповідь. Коли усміхнутися небу і сонцю – розійдуться хмари.
Коли усміхнутися Всесвіту – станеться щось казкове. Усміхніться одне одному
вустами, очима, долонями, серцями.
ІІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ
ОПОРНИХ ЗНАНЬ.
-Сьогодні ми розпочинаємо
вивчення нового розділу - «Український гумор». Пригадаймо,що таке гумор. (Гумор – відображення смішного в життєвих
явищах і людських характерах у доброзичливому, жартівливому тоні)
-Що є об’єктом сміху в гумористичних творах?
(Об’єктом сміху в
гумористичних творах є окремі недоліки, вади в суспільному житті, в характері й
поведінці людей тощо.)
-Так, ми сміємося над
незначними його недоліками, оскільки бачимо, що вони нешкідливі. Які жанри
гумористичних творів ви знаєте?(Анекдоти,
співомовки, байки, гуморески і т. ін..)
ІV. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ.
Учитель: Полтавщина –ц е
край хліборобів і поетів (слайд №1) ,
митців плуга і пера, закоханих в рідну землю (слайд №2), в красу навколишньої природи (слайд №3) . А ще
Полтавщину називають Олімпом українського гумору(слайд №4) . Вона подарувала світові І. Котляревського,
Г.
Сковороду ,Є. Гребінку, Л. Глібова,П. Гулака - Артемовського , В.Самійленка,
І.Нечуя - Левицького,Остапа Вишню. Тут народився і беззаперечний
класик сучасної української
літератури Валентин Лукич Чемерис(слайд №5) , з творчістю якого ми сьогодні
познайомимося.
(Запис учнями теми уроку.)
V. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ.
1.Ознайомлення з біографічними відомостями.
Учитель:Надаємо слово «біографам».
·
Виступ І групи (слайд №6) .
(Орієнтовна відповідь:
Валентин Лукич Чемерис народився 8 липня 1936 року у селі Заїчинці Семенівськоого району Полтавської області. З 1953 року жив і працював у Дніпропетровську. 1971 року закінчив Вищі літературні курси при Літературному інституті ім.
О. М. Горького. Працював у радгоспі, на ряді підприємств Придніпров’я, в
редакціях обласних газет, видавництві “Промінь”. У
1989-1993 рр. - голова Дніпропетровської організації Спілки письменників
України, працював в Адміністрації Президента України головним консультантом
Президента з питань літератури (1993-1994).
В 1996-2000 р.р. – секретар Національної Спілки
письменників України, член її Президії і Вищої Ради.
Нині живе в Києві (слайд №7). Багато років працював у редакції газети
„Літературна Україна” заступником головного редактора й завідуючим відділом
сатири „Вишняк”.Уклав 4 збірки антології українського сміху «З ким сміється
Україна»
(Слайд №8) Нагороджений орденами
рівноапостольного князя Володимира Великого (І, ІІ, ІІІ ступенів), святого
архистратига Михаїла, Св.Кирила й Мефодія, Андрія Первозванного ІІ ступеня,
Почесною грамотою і медаллю Кабміну України та іншими відзнаками. Заслужений
працівник культури України.
2. Коротка характеристика творчого доробку.
Учитель: Про внесок автора у
літературну скарбницю повідомлять «дослідники творчості»
·
Виступ ІІ
груп (слайд №9)
(Орієнтовна відповідь:
П’ЯТЬ СВІТІВ ВАЛЕНТИНА ЧЕМЕРИСА
У кожного з нас свій світ. Особливо в неординарних людей, у творців. У
декого їх буває й по кілька. У Валентина Чемериса їх аж п’ять.
Світ перший - історичні романи,
повісті, оповідання письменника: "Ольвія" (чотири перевидання),
"Фортеця на Борисфені", "Смерть Атея" (літературна премія
ім. Д.І. Яворницького) (слайд №10), "Генерали імперії", "Ордер на
любов" (Міжнародна премія Українського козацтва "Лицарське
перо", 2008)..
Світ другий - детективно-пригодницькі книги: "Убивство на хуторі біля Диканьки"
(літературно-мистецька премія ім. І. Нечуя-Левицького), "День
Ворона", "Тайна Агати Крісті", "Таємнича пригода на
Орілі", "Золотий саркофаг" та ін.
Світ третій – фантастика: роман "Приречені на щастя", "Білий
корал детективу", "В сузір’ї Дракона", "Феномен
Фенікса" тощо.
Світ четвертий: -твори з сучасного життя: оповідання, повісті. "Державна коханка" (Премія ім. Ю.
Яновського за кращі оповідання"), романи-есе: "Сини змієногої
богині", "Президент", "Голгофа українського
православ’я", "Бомба для патріарха".
І нарешті світ п’ятий - сатира та гумор. Власне В.
Чемерис і починав як сатирик-гуморист. Видав вісімнадцять книг веселого жанру
(всього в нього вийшло більше п’ятдесяти). Серед них — "Царська
охота", "Вибори таємного
агента", "Як стати щасливим", "Вуса № 3" (свого часу
були відзначені журналом "Перець"). За що автор отримав премію ім.
Остапа Вишні, ім. Степана Олійника, ім. Ф.Ф.Маківчука, він лауреат веселої премії
Одарки та Карася, що її присудила газета "Молодь України".(Слайд №11)
3. Анонс твору «Вітька+ Галя, або Повість про перше
кохання»
Учитель: Ось деякі книги з
творчого доробку митця (слайд №12, 13). Серед книг веселого жанру-збірка «На порядку денному» (слайд №14), до якої ввійшла гумористична повість «Вітька + Галя,
або Повість про перше кохання» (слайд
№15) .
(Демонстрація учителем відеоролика «Книжкова
вітрина»)
4.Робота над змістом оповідей (слайд
№15).
·
Ознайомлення зі змістом:
«Ех Вітько, Вітько!..» (виразне читання вчителем);
«Творчі муки
Федька Котигорошка»(виразне читання учнями) ,
«І куди тільки
техніка дивиться!..» (вибіркове читання);
«Серенада»(читання в особах).
·
Бесіда
-Чи сподобалися вам прочитані розділи? Чим саме?
-Коли і де відбуваються події? Хто
герої?и
-Чи відчуваєте ви , що події відбуваються
в минулому столітті? А яким було життя підлітків у той час? Підтвердіть словами
з тексту.(Уривок від слів: «А скільки ви з Галькою та Федьком Котигорошком…» до
слів : «…слів переказали, перекричали, переторохтіли.»)
-Яка незвичайна подія мала статися в
селі Великі Чаплі?
-Чому саме дуель? Що таке дуель?
-Звідки про такий вид поєдинку
знають учні?
-Хто з письменників зарубіжної
літератури писав про дуель?Чи випадково вводиться вірш М. Лермонтова? На що
він налаштовує?
-Що відчуває Вітька напередодні
дуелі?
-Хто підтримує хлопця?
-Чому Вітька вибрав секундантом саме
Федька?
-Як ви розумієте слова Федька: «А як
ти покохав? Свідомо чи активно?»Чи можна закохатися саме так?(Чи може бути кохання свідомим чи активним?)
-Що відповів Вітко?(«Узяв і
покохав…»)
-Які поради давав Федько Вітькові
щодо освідчення в коханні?(«...від ультиматуму до сліз; …серенада»)
-Що таке серенада і чому саме її
запропонував Федько?
-Хто зі співаків був прикладом взірцевого співу?
-Стисло перекажіть, як хлопці
готувались до виконання серенади?
- Чим закінчилася спроба освідчитися
серенадою?
-Що ще на початку походу віщувало хлопцям невдачу ?
-Чи засмутилися хлопці , що
потерпіли фіаско?
Учитель: Які ще були спроби завоювання
Галиного серця і чим вони закінчилися, ми дізнаємося на наступних уроках.
VІ. Підсумок уроку.
·
Вправа «Прес»
-Доведіть, що В. Чемериса можна назвати вірним сином
його величності СЛОВА .
-Чи є повість «Вітька + Галя…»
гумористичною?
VІІ. Оцінювання навчальних досягнень
учнів. Аргументація оцінок.
VІІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ.
1. Дочитати повість.
2. Дослідити, які жанри
згадуються у творі?
Немає коментарів:
Дописати коментар