Урок №2
Тема. «Тендітною павутинкою бабине літо
зв’язує
тепло наших сердець. От тільки б не розірвалася…»
(Проблема
дружби, кохання, вірності,виховання культури
спілкування підлітків. Поетизація першого кохання)
Мета: продовжити роботу
над змістом повісті, удосконалювати вміння аналізувати твір, визначати його жанрові ознаки,
працювати з художнім текстом; допомогти осмислити морально-етичні проблеми,
порушені у творі; розвивати й удосконалювати вміння висловлювати власні думки й
обґрунтовувати їх;виховувати культуру спілкування, прищеплювати
загальнолюдські цінності.
Тип
уроку: застосування знань.
Обладнання:
підручник,схема, матриця
«Проблеми твору», ромашка «Дружба», картки.
ХІД УРОКУ
Любов довготерпить, любов милосердствує,
не заздрить, любов не величається, не гордиться, не поводиться безчинно, не
шукає свого,не рветься до гніву,не думає лихого,не радіє з неправди, але
тішиться правдою, все покриває, вірить у все, сподівається всього, усе терпить.
Любов ніколи не перестає.
Перше послання до Коринфян
святого апостола
Павла
(Гл.13, в. 4-8)
І. Організаційний момент.
ІІ. Оголошення теми та мети уроку.
Повідомлення
теми учителем та постановка проблемного питання:
·
Що за павутинка поєднує наші серця і чому так важливо, щоб вона не розірвалася?
ІІ. Мотивація навчальної діяльності.
·
Прийом «Незакінчене речення»
Продовжіть речення «Повість «Вітька+Галя…» твір про…»
(Відповіді учнів)
·
Прийом
«Асоціативний ряд»
Складіть
асоціативний ряд до слова «любов»
(Вірність,
терпіння, взаєморозуміння, обов’язок,крила , щастя…)
·
Робота
з епіграфом
Учитель: Зверніть
увагу на епіграф до уроку. Які слова, на вашу думку, у ньому є ключовими? Назвіть їх.(Учитель підкреслює їх у
вислові)
Учитель:
Отже, любов - це високе почуття , яким не можна гратися, легковажити, бо любов
вічна. Про неї ( і не тільки) ми поговоримо на уроці.
ІІІ. Актуалізація опорних знань.
·
Літературний пінг-понг.
Учитель: Удома ви визначали
жанри, які зустрічаються у творі. Назвіть їх. (Відповіді учнів).
Перевіримо, чи повторили ви їх визначення.
Народна
оповідь про життя якоїсь особи чи незвичайну
подію,оповита фантастикою, казковістю - легенда.
Віршований твір, написаний як звернення до
певної особи чи багатьох осіб - послання .
Словесно-музичний
твір ліричного або ліро-епічного характеру, мелодійний за своїм інтонаційним
малюнком і призначений для співу - пісня.
1. Один із трьох
літературних родів, поряд з епосом і драмою. 2. Невеликий художній твір у
віршах - поезія.
Невеликий прозовий твір, сюжет якого
заснований на певному епізоді з життя одного персонажа (іноді кількох) -оповідання .
Короткий влучний, часто заримований народний
вислів повчального змісту - прислів'я .
Невеличкий
прозовий або віршований твір алегоричного змісту і повчального характеру - байка .
Це літературний жанр, у якому оповідь велася за роками (хронологія) - літопис .
Прозовий
розповідний твір, за обсягом більший від оповідання, у якому йдеться про одну
або декілька подій одного чи кількох головних героїв протягом досить тривалого
часу – повість.
·
Вікторина «Упізнай героя»
Учитель: Про кого
сказано:
1. «Високий, худий, з рідким білявим чубчиком – не міг і
хвилини спокійно всидіти на місці. Запальний і рвучкий, швидко ходив». (Вітька)
2. «Цей дванадцятилітній опецьок ( якого за смаглявість
по-вуличному називали Жучком),
здавалося, не ходив, а котився на своїх коротеньких ногах». (Федько)
3. «Маленька, зігнута, із зморшкуватим, сухим личком,
спираючись на ціпок, брала жменьку зерна в себе у фартусі, співала й співала
своєї: «Тю-тю-тю, зозулясті,тю-тю-тю, попільнясті…». (Баба Векла)
4. «Отой завжди прилизаний, напахчений одеколоном мамин
синок,ябеда і боягуз,хвастун і брехун, якого Вітька терпіти не міг». (Петро
Білий)
5. «Молоді роки чаплівський цирульник провів у херсонських
степах. Кажуть,кращого стригаля овець за нього не було по всьому півдні
України». (Дід Левонтій)
6. «На ньому нові(сині в смужечку) штани й жовті рипучі
черевики. Рукава білої сорочки по-парубочому закачані по лікті. На голові –
бокс, білявий чубчик непокірно стовбурчиться». (Вітька)
7. «Вона підходила до нього, струнка й висока, в білому –
білому платті, зашаріла від швидкої ходи,а очі сяяли ніяково й радо». (Галя)
8. «Прикотився у дівочу хату , маленький і товстенький
весільний сват з білою хлібиною в руках, купленою в сільмазі за 22 копійки, та й став на порозі». (Федько)
9. «Низенька рухлива жінка років сорока, кинула на прибулого
веселим чистим оком і співуче, м’яко відповіла: «Здрастуйте, добрий чоловіче». (Галина
мати)
10.
«Бо не міг старий спокійно дивитися, як
пропадають сливові чи вишневі кісточки. Де , бувало , не знайде кісточку, -
обов’язково , крекчучи й лаючись, підбере і в кисет сховає». (Дід Свирид)
11.
До кого адресовані
слова: «О Богине! Доношу до вашого відома, о найпрекрасніша
серед усіх Дів нашого району, що я безтямно і до смерті закохався у Ваш образ і
гину без Вас , як гине мандрівник у
пустелі без
краплини живлющої й зцілющої водички…». ( До Галі)
12.
Хто сказав: «Хоча й жара, дідько її бери, а доведеться мені
прочитати вам лекцію на тему : «Що таке єсть заборонена законом дуель, що таке єсть
кохання і що таке єсть дурні». (Причепа)
ІV. ОПРАЦЮВАННЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ.
1.
Робота з матрицею «Проблеми твору»
Учитель: Прочитавши повість, ми переконалися, що вона цікава
змістом, колоритними героями , багатою образною
мовою, щедра на дотепний гумор, за яким
приховані важливі загальнолюдські
проблеми. Дослідити їх нам допоможе матриця, яку ми будемо заповнювати на
уроці.
Проблема
|
Образ, через який розкривається проблема
|
Проекція проблеми на сучасне
|
Приклади
|
Дружба
|
Вітька і Федько можуть бути прикладом живого
спілкування для сучасників. Вони
розуміють, підтримують один одного. Сучасні підлітки нерідко шукають
віртуальних друзів, бо почуваються самотніми.
|
||
Самовираження і культура спілкування
|
Вітька
Федько
Галя
|
Мужчина з життєвим стажем у 14 неповних років.
Начитаний,обізнаний,
ерудований,
складає вірші.
Працює листоношею.
-Гарна погода, як у холодку лежати, а я поки пошту рознесла, думала,
згорю на сонці.
|
|
Взаємини дорослих і дітей
|
Батьки Вітьки
Галина мати
|
||
Кохання
|
О , де взяти слів і якими словами передати ту бурю, той тайфун, що знявся
в душі Вітьки Горобця.
Раз - бо в світі буває перше кохання! Кричати про це треба, на сьоме небо
дертися пошвидше.
|
ü Проблема
взаємин дорослих і дітей.
Колективне
складання схеми «Світ дорослих» і «Світ дітей».
Учитель:
-Чи
перетинаються ці світи? Коли? (Так, перетинаються, але тільки тоді, коли мова
йде про фізіологічні потреби. На внутрішній світ дивляться з легкою іронією. Батьки
забули, що колись були такими ж,тому тільки згодом усвідомлюють, що їх діти підросли).
ü Проблема
кохання
Учитель:
- Узагальніть
прочитане вдома і почуте на уроці та
заповніть
матрицю стосовно висвітлення проблеми
кохання.
(Учні
самостійно заповнюють графу матриці та озвучують результати).
ü
Проблема дружби
Робота в групах
Завдання для І
групи
Учитель: Дружба – не менш важливе поняття, ніж любов,тому І група
має скласти із пелюсток –слів ромашку дружби, вибравши із
запропонованих лише ті, що відповідають вашим уявленням щодо того , яким
повинен бути справжній друг.
ДРУЖБА
|
ü Проблема
дружби.
Учитель:
-Які з пелюсток вами
не використані і чому?
(Відповіді учнів)
-Чи можемо ми вважати Вітька та Федька справжніми
друзями? Чому?
(Заповнення
матриці)
ü Особливості
хронотопу в повісті.
Завдання для ІІ групи
-Відновіть послідовність
розгортання подій:
1.
Вітька допомагає Галі
|
3. Вітька закохується в Галю
|
8. Арешт
|
4. Вітька йде на побачення
|
9. Відповідь з редакції
|
10. Сватання
|
7. Дуель
|
6. Напередодні дуелі
|
5. Виконання серенади
|
2. Сливи в подарунок
|
14. Зілля для привороту
|
12. Напис на дереві «Вітька+ Галя»
|
17. Сон про голубу куницю
|
19. Вітька запрошує Галю в кіно
|
18. Перша радість Вітька
|
Ключ:
6,3, 5, 9, 14, 4, 1, 13, 7, 8, 18, 19, 15, 16, 11, 2, 10,12, 17.
Представлення результатів роботи в групі.
Учитель:
- Чи звернули ви увагу, що картки, з якими ви
працювали, різного кольору? Чому?
(Діти мають дійти висновку, що деякі події відбуваються
протягом ночі (доки спить Вітька-синій фон),
а інші- протягом місяця(від 25 липня(дуель) до 25 серпня(невдале
сватання) – білий фон).
- Отже, повість розпочинається і закінчується сном.
Навіщо автор використав цей прийом?(Перший сон допомагає авторові швидко
переказати події , що відбувалися протягом тривалого часу в минулому. Події, що відбуваються протягом місяця – це
теперішній час. Фінал повісті залишається відкритим, бо є другий сон Вітька, а далі- майбутнє).
V. Підсумок уроку.
Учитель:
-Ви плідно попрацювали на уроці, і тепер можете дати
відповідь на проблемне питання: «Що за
павутинка поєднує наші серця і чому
так важливо, щоб вона не розірвалася?»
(Відповіді
учнів)
Учитель:
-
Пам’ятаймо! Любов, дружба, стосунки з батьками-це та тендітна павутинка, яка
сильніше за міцні ланцюги з’єднує наші серця,не дає нам впасти, робить нас
людьми.
VІ. Оцінювання.
VІІ. Домашнє завдання.
1.
Завершити роботу з матрицею.
2.
Дібрати цитатний матеріал до характеристики образів.
3.
Творче завдання для учнів високого рівня(на вибір):
o
Скласти
власну версію продовження повісті.
o
Уявіть,
що Вітька наш сучасник. Якби він сьогодні освідчився Галі в коханні?Свої
міркування запишіть.
|
Немає коментарів:
Дописати коментар